Manto Mikulevičiaus ekspozicija ,,Laikmečio liepsnose"

Birželio 13 2019

1941 – ųjų trėmimų pradžiai paminėti menininkas Mantas Mikulevičius sukūrė erdvinę kompoziciją „Laikmečio liepsnose”. Kūrinio autoriui svarbu, kad tragiškus įvykius, nulėmusius daugiau kaip 131 tūkstančio Lietuvos gyventojų likimus,  menanti 1941 – ųjų birželio 14 – oji nenueitų užmarštin.

Medinio rėmo, imituojančio vagoną, fone vaizduojami lietuviški simboliai kryžiai – saulės, ženklinantys tris šeimos kartas: vaikus, tėvus ir senelius, kurie buvo išplėšti iš savo gimtinės ir prievarta ištremti. Istorija parodė, kad šios represijos buvo nukreiptos ne į pavienių žmonių, o į šeimų naikinimą, taip sunaikinant ir jų ilgametę patirtį, kultūrą bei jos įtaką visuomenei. M. Mikulevičius lietuviškas saulutes, kurių skirtingose formose atsispindi begalė prasmių, sutapatina su žmogumi: centrinė figūra - vaiko, šonuose - tėvai, didžiausios figūros – seneliai. Simbolių kūrybai panaudota mediena buvo deginama iki suanglėjimo, kuriant galvota apie baisaus laikmečio liepsnų paliestus daugelio žmonių likimus.

Surūdijęs metalas (teko aptikti jį vadinant „verkiančia geležimi“ ) kalba apie kančią, laiką, gyvojo įvykių liudijimo nykimą, laisvės netektį.

Vienoje iš saulių baltuojančios apatinė dalis, spindulys ir kryžius viršuje  pažymi, kad šaknys, tikėjimas ir viltis tremtinių širdyse išliko.

Žiūrovas kviečiamas susimąstyti, ieškoti prasmių, dalintis kilusiomis mintimis su kitais. Svarbu apie šiuos įvykius kalbėti, juos prisiminti, nes tai mūsų tautos praeitis ir patirtis. Autoriaus nuomone,  tik gerai suprasdami buvusių įvykių mastą ir tragizmą bei remdamiesi juos išgyvenusiųjų stiprybe galime kurti pilnavertę ateitį mums ir mūsų vaikams.

Kompozicija sukurta iš antrinių žaliavų.

grįžti į naujienų sąrašą