Šarūno Šimulyno kūrybos darbai meno mugėje ArtVilnius'19

Gegužės 24 2019

Meno mugėje įprastai viename stende pristatomi keli menininkai. Užmetus žvilgsnį  į  galerijos  „Aukso pjūvis“ stendo ekspoziciją iš pirmo žvilgsnio galima pamanyti tą patį. Stende eksponuojama grafika,  skirtinga  stilistika sukurti tapybos, skulptūros darbai. Skulptūra pagal braižą galėtu būti priskirta net keliems menininkams.  Tačiau tai bus vieno menininko tyliojo modernisto Šarūno Šimulyno (1939-1999) kūryba, apimanti labai platų - apie trisdešimties  metų laikotarpį nuo 1964 m. iki 1995 m.  Kai kurie darbai sukurti daugiau nei prieš penkiasdešimt metų. 

 

Pagrindinis ir svarbiausias Šimulyno skulptūrų ir tapybos darbų formos šaltinis – gamta. Tačiau savitai, jautriai ir netikėtai perkurta menininko. Antra vertus, formaliu atžvilgiu – jis tikras savojo laiko kūdikis, drauge su visa savąja „tyliųjų modernistų“ karta siekęs „...atsikratyti iki tol galiojusių meninių klišių ir įtvirtinti autentišką vaizduoseną taikyta kūnišką jausmine ekstaze pagrįstą išraiška“(G.Jankevičiūtė, Skulptūra 1975-1990, Vilnius, p.115).                                                                                                                                                                                                                                                           

                                                  Jurgita Ludavičienė Kelionė per gyvenimą 2008,Vilnius, p. 167.

 

 

Menininkas  buvo nekalbus ir gana uždaras; neduodavo interviu, nekalbėjo apie įšgyvenimus ir kūrybines kančias. Jokio paaiškinimo apie sukurtus darbus. Žiūrovas  pats turėjo atrasti jo kūrybos šifro raktą, pajusti refleksiją pasamonėje.  Įprastai menininkai savo pasakojimu suformuoja ir savo kūrybos transliuojamą žinutę. Šiuo atveju atvirkščiai, Š.Šimulyno kūryboje tvyranti įtampa padeda suvokti autorių, jo vidinį pasaulį. 

Meno mugės ArtVilnius’19 ekspozicijoje vienodai dėmesio skiriama tiek tapybai, tiek skulptūrai tiek grafikai, kuri beje jo kūryboje buvo mažiausiai skaitlinga.

Nors ankstyvesniame kūrybos periode menininkas dirbo su lino raižiniu, mugėje pristatome aštuonis grafikos darbus, sukurtus vėlesniu Šimulyno kūrybos laikotarpiu - piešinius tušu. Tai dviejų kelionių inspiruoti darbai: Berlyno ciklas sukurtas 1991 m.  ir Australijos ciklas sukurtas 1978m.

Devynių darbų tapybos ekspozicija apima 1964-1992 m. laikotarpį. Darbai skiriasi stilistika ir atlikimo technika. Kampuoti profiliai ankstyvuosiuose tapybos darbuose 1964-1966 m. Ciklas „Trys karaliai“, „Šeima“,“Edipas“  iškyla kaip makabriškos kaukės. Visai kitoks braižas to pačio 1966-1968 kūrybos laikotarpio darbuose, kur dingsta kampuotumas, formos jau aptakios „Biologinis“,  ar architektūrinės, konkrečios, kaip kad darbuose „Architektūrinis“, „Vaikystės prisiminimas“. Iš visos tapybos ekspozicijos išsiskiria - 1992 m. sukurtas darbas „Tasmanijos tigras“, kurį menininkas labai mėgo. Šioje stilistikoje autorius yra sukūręs vos keletą darbų.

Skulptūra pristatoma iš trijų autoriaus kūrybos laikotarpių. Eksponuojame tris darbus sukurtus vėliausiai (1993-1995)  iš „Medžių“ ciklo. Šis ciklas gimė po jaunystės kelionių po Sibirą, taigoje tapus miško gaisro liudininku. Darbams sukurti panaudotas medis, koralai, kriauklės. Kita skulptūrų grupė: mažoji plastika. Darbai sukurti 1982-1985 m. Technika: nikelis, mišri technika. Dalis darbų iš raudonmedžio, ąžuolo - „Segmentacijos“ ciklo  (1971-1975) darbai.  Visos trys pristatytos skulptūros darbų grupės atliktos skirtingoje stilistikoje ir technikoje.

Apibendrinančią Šarūno Šimulyno kūrybos apžvalgą  pristatys  dailėtyrininkė Jurgita Ludavičienė video įraše  „Maestro. Skulptorius Šarūnas Šimulynas“.  (A. Kepežinsko sukūrtas reportažas LRT laidai „Linija. Spalva. Forma“. Rubrika „Maestro. Skulptorius Šarūnas Šimulynas“ 2015 m). Taip pat, tende lankytojai galės pavartyti ar labai norintys ir įsigyti 2008 m. išleistą  meno albumą „Šarūnas Šimulynas. Kelionė per gyvenimą“.

 

Kviečiame apsilankyti!

Meno mugės ArtVilnius’19 darbo laikas:

Gegužės 30 d.,  KETVIRTADIENIS, 15.00–20.00 val.

Gegužės 31 d.,  PENKTADIENIS, 11.30–20.00 val.

Birželio 1 d.,  ŠEŠTADIENIS, 11.30–20.00 val.

Birželio 2 d.  SEKMADIENIS 11.30–18.00 val.

 

 

grįžti į naujienų sąrašą