Cart 0

Parodų ciklas "Duetai": Aušra Barzdukaitė-Vaitkūnienė ir Elena Balsiukaitė-Brazdžiūnienė

April 30 2012

Peržiūrėjus abiejų tapytojų pasirinktas tematikas, matyti, kad paskutiniuoju metu jos savitai užsiima visuomenės grupių tyrinėjimu. Ir nors parodą sudaro nepriklausomos viena nuo kitos istorijos, jas vienija pasirinktos tokios meninės sampratos, kuriomis tikslingai atsispindi tam tikra dalis visuomenės ir daugiau mažiau išreikšta jos sociokritika.

Aušra Barzdukaitė-Vaitkūnienė šį kartą žiūrovus kalbina nelabai linksmomis temomis: tai nestabili politika ir vienas iš populiarių svaiginimosi būdų Lietuvoje – alkoholio vartojimas. Pati Aušra teigia, kad tiesiog ieškojo naujų medžiaginių dalykų (būrinis audinys, akrilas ir kt.) savai idėjai išreikšti, taip atsirado „labai keistų dalykų“.

Tapytoja renkasi minimumą spalvų ir labiau dėmesį telkia į piešinį (politikos aktualijų tema) arba naudojasi savitų priemonių, tokių kaip žoliapjovės tepalas ant popieriaus, efektyvumu (alkoholio tema). Abiejose šiose „papasakotose istorijose“ galima atrasti daug pesimizmo, juodo humoro ir tragikomedijos elementų.

Elenos Balsiukaitės-Brazdžiūnienės dvi temos – apie paauglius ir vaikus. Pati darbų autorė paauglių temą vadina „Hamleto sindromu“: tai jaunų žmonių, iš įvairiausių socialinių sluoksnių (tradicinių, nepilnų šeimų, ar globos namų) portretai. Kitą temą -  ikimokyklinio amžiaus vaikų kasdienybę apribotoje teritorijoje (darželio cementinis kiemas) Elena apibūdina: „Homo Ludens Forever“, t.y. žaidžiantys visą laiką.

Iš pirmo žvilgsnio, neatrodytų, kad taip keliami labai baugūs klausimai. Juk plačiojoje visuomenėje nusistovėję instituciniai problemų sprendimai, taip lengvai nuima nuo individualaus asmens visą atsakomybės naštą. Tačiau ta psichologiškai perteikta vieša/privati aplinka ir sociumas, tie paauglių žvilgsniai ir pozos arba „gyvenimą žaidžiantys“ akligatvyje vaikai – išryškina visuotinai priimtos senos sistemos neveiksnumą.

                                                                                                            Menotyrininkė Kristina Budrytė - Genevičė

A. Barzdukaitė-Vaitkūnienė "Tamsūs tipai".

A. Barzdukaitė-Vaitkūnienė "Tamsūs tipai". 2011 m. Medžiaga, akrilas.

E. Balsiukaitė-Brazdžiūnienė "Street angel"

E. Balsiukaitė-Brazdžiūnienė "Street angel".

grįžti į naujienų sąrašą